Nu är jag trött på dessa innedagar.. Jag måste få gjort lite ute nu torsdag och fredag.. En av dagarna ska jag handla lite och fixa med lite bilder mm, den andra ska jag till hembygdsparken, så som ni förstår så hänger de lite på vädret vilken dag som de ska ske på.. Det är frivilligt att hänga med på bägge sakerna om man vill.. Bara hör av er innan, hihi.
Morgonen började med att Felix, i pyjamas och stövlar, lekte och åt rån med lille Elin, granntösen på 2 år, ute på innergården innan pappa skulle till jobb. Så söt liten flicka.. Sällan man ser dem men vi får väl ordna liten playdate.. Nära och bra.. 🙂
Vi bestämde oss iaf för att gå till ankorna och se om de ville ha lite mat.. Men när jag skar upp brödet så märkte jag att det fortfarande var ganska gott så Felix och jag åt lite bröd innan vi gick med resten till ankorna.. De förtjänar gott bröd de me. De underhåller oss de dagar vi inte har nån annan att leka med..
Först tittade han lite skumt på brödet då det var en ca 2 cm tjock skiva. Men sen smakade han och bestämde sig för att det var för gott för att vara ankmat..
Men resterna fick ankorna iaf.. Dock när vi var där så började fiskmåsar attackera.. Jag kastade en stor bit bröd upp i luften så fångade en fiskmås den.. Det tyckte Felix var roligt så i fortsättningen är det fiskmåsar som ska matas.. Hihi
När vi kom hem, hade hämtat pappa, så blev det baddags.. 🙂
Det är inte så lugnt i badrummet alltid.. 😛
Det är så gulligt att se honom njuta och busa av sig.. 🙂 Nu mera behöver man ju inte passa honom så mycket.. Eller?
Sen var det vällingdags..
Nu ligger trollet och sover som tur är.. Han blev lite ledsen när han fick syn på Elin ute på innergården med storasyrran och de stora barnen medan jag höll på att fixa Felix välling och han var i pyjamas.. Men hon är ju nästan ett år äldre än Felix.. (9 månader äldre) När Felix fyller 2 år så kan han också vara vaken till 20.o0.. 🙂